Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη με την ομάδα του Κιλκισιακού

Με μια δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη συνέχισε η ομάδα μας τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις

για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας γυναικών. Σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχόπτωσης που έπληξε την περιοχή της Δράμας πριν την έναρξη του αγώνα, η ομάδα μας χωρίς να αποδώσει ιδιαίτερα ποιοτικό ποδόσφαιρο κατάφερε να επιβληθεί επί της μαχητικής ομάδας του Κιλκισιακού.

Το σκορ άνοιξε με πλασέ η Μποϊκάνη μόλις στο 5' η οποία εκμεταλλεύτηκε κακή συνεννόηση της τερματοφύλακα και της κεντρικού αμυντικού της φιλοξενούμενης ομάδας. Είχε προηγηθεί πλασέ της Κοσκερίδου στο δοκάρι και στην επαναφορά η Μποϊκάνη σε κενή εστία έκανε το 1-0. Η ομάδα του Κιλκισιακού απείλησε σε δύο περιπτωσεις χάνοντας ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ. Σε μια από αυτές τραυματίστηκε η τερματοφύλακας της ομάδας μας Γαβριηλίδου και αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από την Εγγονοπούλου. Ήταν η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας καθώς είχε αποχωρήσει τραυματίας ήδη από το 15 η Μπαντή και στη θέση της είχε περάσει η Μπιζεργιανίδου πραγματοποιώντας την πρώτη εμφάνιση της με τα χρώματα της ομάδας μας. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με σουτ από πλάγια θέση η Βερβερίδου μετά από πάσα της Μπιζεργιανίδου στο τελευταίο λεπτό του Α' ημιχρονου. Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να έχουμε αλλαγή στο σκορ. Μπιζεργιανίδου , Μποϊκάνη και Κοσκερίδου έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ ενώ η ομάδα του Κιλκισιακού είχε δοκάρι σε δυνατό μακρυνό σουτ στο 80'.

Στα θετικά της αναμέτρησης η πρώτη εμφάνιση με την ομάδα μας των Μπιζεργιανίδου, Φωτιάδου και Πεμπέ, ενώ την επανεμφάνιση της μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού έκανε η Κοσκερίδου.

Σύνθεση ΔΟΞΑ 2016 (Τερζής): Γαβριηλίδου (45 Εγγονόπουλου), Ζήση, Κασαπίδου, Σωμάδη, Γοντζίδου, Εξουζίδου, Βερβερίδου (75 Πεμπέ), Μπαντή (15 Μπιζεργιανίδου), Κοσκερίδου (70 Φωτιάδου) Παπαδοπούλου, Μποϊκάνη.